Tüp Bebek Hakkında

Kıbrıs’ın tüp bebek ve diğer alanlarda son derece özgür bir yapıya sahip olması doğal olarak yıllardır gelişmiş tekniklerle hareket etmesine neden olmuştur. Bilim ve teknolojinin zirvelerde yaşandığı ada bu anlamda serbestliğinden dolayı uzmanlarını yetiştirme fırsatı bulmuştur.

Dünya genelinde tüp bebek, cinsiyet seçimi, donasyon gibi işlemlerde uzmanlığını tamamlamış doktorların rahatça çalışma fırsatı bulabildiği Kıbrıs’ın bu alanda markalaşmış olmasının doğal bir sonuç olduğunu söylemek mümkün. 

Avrupa ülkelerinde cinsiyet seçiminin ülkemizde de donasyon işlemlerinin yasak olduğu düşünüldüğünde hemen her ülkede bu anlamda bir kısıtlama ile karşılaşmak mümkün olmaktadır. İnsanların herhangi bir kısıtlama ile karşılaşmadıkları bölge ya da ülkelere gitmek istemesi doğal olarak Kıbrıs’ı binlerce çiftin ziyaretine boğmuştur. Her yıl Kıbrıs’a çift olarak gelen insanların büyük bir kısmının genel anlamda çocuk sahibi olma problemi yaşayan ve bu anlamda birtakım çözümler arayan çiftler oldukları bilinmekte. Seyahat amacıyla çıkmış oldukları yolda daha önceden araştırmasını yaptıkları uzmanlara da muayene olarak bunu fırsata çeviren çiftlerin yaşadıkları problemleri uzmanlarla paylaşmaları ve bilgi almaları fazlasıyla kolay bir durumdadır. Kıbrıs genelinde kendi kliniği ya da merkezinde faaliyet gösteren yüzlerce uzman ile karşılaşmanız mümkün. Dünyanın pek çok ülkesinde yetişen uzmanların serbest bir politikaya sahip olmasından dolayı Kıbrıs’ta toplandığı düşünüldüğünde bu alanda ne denli ileri seviyelerde tedavilerin uygulandığı da gözler önüne serilmiş olacaktır. İnsanların ısrarla Kıbrıs’ta tedavi olmak istemesinin altında yatan gizli neden aslında burada gizlidir. Yüzlerce uzmanı yıllar içerisinde kendisine çeken ve tüp bebek ve benzeri tedavi yöntemlerinde son derece ileri seviyelere ulaşmayı başaran Kıbrıs’ın yediden yetmişe herkese hitap edebilecek kapasitede bir seçeneği bulunuyor. Kıbrıs’ta yaptıracağınız tedavilerin sonuç vermemesi için hiçbir neden bulunmuyor. Tedavi öncesinde ve sonrasında uzman doktorun tavsiyelerine harfiyyen uymanız ve bahsedilen kriterlerden dışarı çıkmamanız başarıya ulaşma noktasında fazlasıyla yeterli. Kadın kaynaklı problemlerden dolayı gerçekleştirilen yumurta donasyonu tedavi yönteminin sağlıklı, genç ve doğurganlığı olan kadınlardan alınan yumurta hücreleri ile gerçekleştirildiğini söylemek mümkün. Tüp bebek yönteminin uygulanışına benzer bir yapıya sahip olan tek farkı erkek sperm hücreleriyle kadın yumurta hücrelerinin farklı yoldan elde edilişidir. Biraz daha açacak olursak; erkek sperm hücreleri çiftler içerisinde erkek adaydan elde edilirken kadın yumurta hücreleri anne adayının problemlerinden dolayı sağlıklı donörlerden yani; farklı kadınlardan elde edilmektedir. Donör’ün fiziksel özellikleri elbette çiftlerin fiziksel özelliklerine en yakın niteliklerde seçilmekte. Göz rengi, ten rengi, boyu ve daha pek çok niteliğe dikkat edilerek donör seçimi yapılmakta. Daha önceden sağlıklı bebek olabileceği çeşitli testlerin ardından tespit edilmiş olan kadınların donör olarak verdikleri yumurta hücrelerinin kullanılması normal bir durumdur.

Anneliği problem teşkil edecek, genetik bakımdan çok ağır sistemik rahatsızlıklar taşıyan adayların donör olması engellenmektedir. Sağlıklı gebelikler oluşturabilecek kadınlardan alınan yumurta hücreleri ile hareket edildiğinde çoğu zaman bir problem yaşanmamakta. Yumurta donasyonu fiyatı hakkında insanlar internet ortamları üzerinden araştırmalar yapsalar da genel anlamda ellerine ortalama fiyatlar geçmektedir. Tüp bebek klinik ve merkezlerinin kurumsal siteleri üzerinde dahi net bir rakam verilmez çünkü fiyatlar çeşitli faktörlere bağlı olarak farklılık gösterir. Kıbrıs’ın tüp bebek, donasyon, cinsiyet seçimi ve daha pek çok tedavi yönteminde fazlasıyla ileri seviyelerde olduğunu belirtelim. Bebek sahibi olabilme hayalinizi gerçekleştirebilmek adına Kıbrıs’ı seçmeniz elbette en doğru seçim olacaktır. Dünya genelinde gelişme kaydetmiş ve yıllardır hiçbir politika ile engellenmemiş bir ada olması bu anlamda dünya ülkeleri ve bölgelerinden çok daha ileri düzeylerde olmasını sağlamıştır.